Ярослав Гінка

 

ЄСПЛ: Страсбурзький «дах» катів і свавільників?

Знущання вітчизняних силовиків над живими людьми (а на їх совісті є і смерть громадян) вже давно перейшли межу, за якою нашу правоохоронну систему можна сміливо називати «правохоронітельной».Знущання вітчизняних силовиків над живими людьми (а на їх совісті є і смерть громадян) вже давно перейшли межу, за якою нашу правоохоронну систему можна сміливо називати «правохоронітельной».

Чому в наших правоохоронних органах плодяться садисти? Не тільки тому, що суспільство звикло до застосування тортур у міліції та в'язницях і слабо протестує проти них. І не тільки тому, що відбір у правоохоронці відбувається так, як ніби набирають вантажників на овочеву базу. Не менш «солідний» внесок у цю справу вносить... Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ).

У нашій країні, як і на всьому пострадянському просторі, суд з прав людини у Страсбурзі став символом законності і справедливості. Остання інстанція, можна сказати. Почуєш повідомлення, що ЄСПЛ присудив кілька тисяч євро якомусь бідоласі, до напівсмерті побитому в міліції, – і створюється враження, що справедливість восторжествувала. Правда, повне моральне удовлетовореніе в таких випадках настає рідко.

Ось чергова новина такої властивості. 20 грудня 2011 ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити 20 тисяч євро компенсації за моральний збиток 37-річному Анатолію Т. за те, що він був підданий тортурам під час перебування під вартою в міліції.

Чи можна вважати, що справедливість відновлена ​​повністю? Відразу й не відповіси ...

На хвилину уявіть (тьфу-тьфу!), що це особисто вас або вашого сина (батька, брата) доставили в райвідділ, почали допитувати, до речі, без адвоката. А щоб примусити вас «зізнатися» у скоєному, стали звірячому бити. Не знаю подробиць тортури Анатолія Т. Однак добре відомо, що наші правоохоронці здатні на багато що. Вони й протигаз на голову затриманому можуть одягнути, затискаючи дихальний клапан. Підключають електрику. Б'ють по голові, животу та нирках, завдаючи невиліковні травми. Пам'ятається, один з українських правозахисних центрів повідомляв про випадок, коли абсолютно безневинну жінку катували, завдаючи їй болю за допомогою плоскогубців. Їх міцність випробовували на грудних сосках ... Вам це нічого не нагадує? Наприклад, сцени з фільмів, де озвірілі військові катували полонених?

Знущання вітчизняних силовиків над живими людьми (а на їх совісті є і смерть громадян) вже давно перейшли межу, за якою нашу правоохоронну систему можна сміливо називати «правохоронітельной».

Як же реагує на все це європейський «символ законності та справедливості»? А ось як. Крім присудження матеріальної компенсації, ЄСПЛ констатує порушення прав людини і пропонує внести відповідні зміни у вітчизняне законодавство.

Як відомо, суд у Страсбурзі «відкрив» для Україні пенсіонер зі Львівщини Юрій Кайсин, який першим з українців поскаржився на свою державу. Це було в 1997 році. З тих пір по його стопах пішли понад 27 тисяч громадян України.

Євросуд, приймаючи вердикти у справах, що дійшли до стадії вирішення, видав нашій країні десятки рекомендацій щодо методів ведення слідства, судочинства і умов тримання затриманих і заарештованих, а також з виконання прийнятих – вітчизняними судами – судових рішень. І що змінилося за ці роки? Менше стали знущатися над людьми в міліції? Тюрми наші перестали бути схожим на середньовічні буцегарні? Зменшилась кількість не виконаних державою судових рішень за позовами громадян?.. Всі прекрасно знають відповіді на ці питання. Рекомендації ЄСПЛ українська влада досі нахабно і безцеремонно ігнорувала.

Якщо можновладці не розуміють словесного навіювання, значить, треба впливати на них справами. Яким чином? Наприклад, можна застосувати той же грошовий важіль.

Звичайно, виплати, що присуджуються людям в Страсбурзі, – це, насамперед, компенсація завданої їм моральної та фізичної шкоди. Але це і своєріднепокарання державі, що допустило порушення прав людини.

Що стосується компенсацій. Рекордною вважається сума, виплачена вдові вбитого безжально людьми в погонах журналіста Георгія Гонгадзе. Молода жінка з двома дітьми, що втратила чоловіка, отримала – за рішенням ЄСПЛ – 100 тисяч євро.

Все пізнається в порівнянні. За загибель військовослужбовця-контрактника, який був попереджений про ризики, в США його родичам виплачують одноразову компенсацію в розмірі не менше 500 тисяч доларів. Або ось приклади з тамтешнього цивільного життя. У 2000 році якийсь М. ​​Гражинський купив собі новий 10-метровий автомобіль, що нагадує автобус. Розпирає від щастя американець тут же відправився в подорож. Коли він виїхав на шосе, йому захотілося кави. Він поставив «автомат» на 115 км / год, встав з-за керма і пішов в салон до кавоварки. Але вже через кілька секунд автобус вилетів з дороги і врізався в дерево. Містер Гражинський був дуже роздратований! Він подав на автозавод в суд за те, що в посібнику з користування автомобілем не було ні слова про те, що так робити не можна. І що «автомат» контролює тільки швидкість, але ніяк не замінює водія. Суддя погодився з аргументами позивача й присудив фірмі виплатити недотепі компенсацію в 1,75 мільйона доларів.

Таких прикладів безліч. Американка перекинула на себе склянку з гарячою кавою. «Макдональдс» виплатив їй пару мільйонів доларів. Інша жінка зіткнулася в меблевому салоні з власним сином і зламала щиколотку. Магазину довелося розщедритися майже на 800 тисяч доларів ...

А ось приклад, пов'язаний з тортурами в тюремних умовах. У 2007 році Канада виплатила 10 мільйонів доларів своєму громадянину Махеру Арару як компенсацію... за допомогу Сполученим Штатам у депортації його до Сирії, де він, як потім з'ясувалося, безвинно рік провів у в'язниці і був підданий тортурам. Характерно, що прем'єр-міністр Канади особисто приніс чоловікові офіційні вибачення з боку канадської держави.

Важко навіть предстаавіть, як би Канада загладжували свою провину перед людиною, якщо б його катували її власні спецслужбами і на своїй території.

На цьому тлі виплата, присуджена Євросудом Мирославі Гонгадзе, виглядає неадекватною.

Присудивши нещасній жінці цю скромну – за мірками цивілізованих країн – суму за вбивство чоловіка при настільки страшних обставин, ЄСПЛ навряд чи зрозуміє, що 20 тисяч євро за тортури в міліції – це далеко не те, що сповна компенсує моральний і фізичний збиток, нанесений людині. Далеко не те!

Взагалі «розцінки», які Євросуд застосовує у справах вихідців з країн колишнього СРСР, викликають тільки жаль. В останні роки вони, правда, трохи підросли, і європейський «символ законності та справедливості» вже не присуджує, наприклад, чеченцям за викрадення і вбивство їхніх дітей і батьків російськими силовиками компенсацію в 6-8 тисяч євро, як це було ще років десять тому . Зараз «такса» в таких випадках підросла до 20-30 тисяч, а іноді присуджують навіть більше. Але в цілому практика все та ж: країни так званого СНД, де влада творить беззаконня по відношенню до своїх громадян, не сильно обтяжені матеріальними виплатами за незаконні арешти, знущання і тортури в місцях позбавлення волі, неприпустимі умови утримання ув'язнених, ненадання людям в катівнях медичної допомоги – словом, за все те, що в нормальних країнах давно розцінюють як жорстокість і варварство.

Хіба може, наприклад, фінансово напружити сусідський авторитарний режим сума в 1,3 млн. євро, яку ЄСПЛ присудив, як стало відомо 20 грудня, на користь 64 постраждалих під час бездарно проведеної спецоперації по знешкодженню терористів в театральному центрі на вулиці Дубровка в Москві в 2002 році?

Варто нагадати, що через застосування співробітниками ФСБ Росії секретного газу там загинули 130 заручників. Їх фактично свідомо вбили, щоб легше було знищити жменьку бандитів ...

Відкупитися від постраждалих такою сумою розжиріла на нафті і газі путінському режиму «раз плюнути».

Але і для України 2,5 млн. євро, які в 2010 році ЄСПЛ зобов'язав нашу країну виплатити за своїми рішеннями щодо заяв українців про порушення їхніх прав, теж не занадто обтяжливо. Ці гроші, як повідомлялося в ЗМІ, вже закладені до держбюджету. Катування та знущання на людьми у нас, можна сказати, поставлені на планову основу.

І всі задоволені. Влада «безмежних» держав обходиться малою кров'ю, відкуповуючись від родичів убитих, побитих і принижених. Навести порядок в судах, силових структурах, петенциарной і виконавчої системах вони не можуть або не хочуть. У той же час, виплачуючи компенсації за рішеннями ЄСПЛ, вони ніби «відмивають» свій не дуже людяний «фейс»: дивіться, мовляв, ми ж визнаємо, що винні. Беруть гроші налогополательщіков (не свої ж!), Сплачують постраждалим. І – продовжують беспредельничать, якщо судити по появі все нових і нових фактів негуманного поводження з людьми і невиконання державою рішень вітчизняних судів.

ЄСПЛ, ймовірно, теж непогано себе почуває. Як же! Лаври великих правозахисників його чиновникам забезпечені. Проте, якщо вдуматися, позиція у них незавидна. Прекрасно знаючи, що рекомендації Євросуду влади країн СНД постійно ігнорують, люди в мантіях в Страсбурзі продовжують свій фактично непотрібний паперообіг. Виходить, що вони ніби легітимізують беззаконня, творений владою низки країн щодо своїх громадян. Ми видали рекомендації і назвали суму. Ви заплатили. Все в рамках правил. Такий собі благовидний «дах» для катів і свавільників.

Дискусії про реформування ЄСПЛ йдуть в Європі – то виникаючи, то затухаючи – вже не перший рік. І кінця і краю їм немає. А розірвати порочне коло потрібно якомога швидше, адже, поки європолітики дискутують, де-небудь в міліцейському (поліцейському) кабінеті або камері калічать чергового людини, а когось і вб'ють...

Євросуд міг би істотно вплинути на ситуацію, піднявши планку компенсаційних виплат у справах про порушення прав людини. Наприклад, ось так. Незаконно затримали людину – платіть 5 тисяч євро, грубо обійшлися при цьому – ще 10 тисяч, побили – 100 тисяч, покалічили – мільйон, вбили – 10 мільйонів або навіть більше.

Відмовляться виплатити? Накладати арешт на майно держави-​​свавільника за кордоном...

Цифри можуть здатися нашим властям непідйомними. А ви не знущайтеся над людьми, не займайтеся тортурами, не вбивайте, не насилуйте затриманих жінок ... Тоді й платити за позовами потерпілих не доведеться.

А не можете забезпечити безпеку громадян при зіткненні їх з силовиками, не можете гарантувати дотримання прав людини – віддайте владу більш вмілим і гуманним.

У цієї проблеми є інша сторона. Недостатньо високі, легкі для держави компенсаційні виплати не стимулюють і платників податків сильніше тиснути на владу, щоб та не порушувала права людини так безвідповідально і бепросветно.

Можливо, я і помиляюся щодо підготовленості наших громадян, але, мені здається, якби українці побачили, що по вердиктів ЄСПЛ країна платить сотні мільйонів євро, вони б напевно задумалися: невже в Україні не знайдуться люди, які зможуть надати правоохоронній системі цивілізоване обличчя? У Грузії ж знайшлися. Чим же ми гірші?

Ярослав Гінка,

голова ЛОО партії «УДАР».
Создан 02 янв 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником